Profesor Ryszard Kocięba

Ryszard Kocięba (1933–2005) – chirurg i anestezjolog, uczeń prof. Wiktora Brossa, twórca i dyrektor Ośrodka Replantacji Kończyn w Trzebnicy, profesor chirurgii.

W 1971 jako ordynator oddziału chirurgicznego szpitala powiatowego w Trzebnicy przeprowadził w nim drugą w Europie udaną operację replantacji ręki.

W utworzonym w 1972 r. ośrodku opracował liczne specjalistyczne techniki mikrochirurgiczne, oraz udoskonalił różnorodne metody klasycznych operacji z zakresu chirurgii ręki i chirurgii ogólnej. W 1979 r. przeprowadził jako jeden z pierwszych w Europie transfer II palca stopy w miejsce utraconego kciuka; technikę tę stosował z powodzeniem także w przypadku utraty palców długich na różnych poziomach amputacji. W 1982 r. jako pierwszy w Polsce, pomyślnie przeprowadził replantację obu podudzi u 3 letniego dziecka, a następnie pojedynczego podudzia u 2,5 letniego dziecka. Profesor Kocięba zapoczątkował Polski Program Przeszczepiania Kończyny Górnej, z powodzeniem kontynuowany przez jego uczniów.