Profesor Jacek Puchała

Specjalista Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej, Specjalista Chirurgii Dziecięcej, Ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Twórca pierwszego w Polsce DZIECIĘCEGO CENTRUM OPARZENIOWEGO, które istnieje od 2003 roku, współtwórca krakowskiej szkoły leczenia oparzeń. Był pionierem w Polsce w stosowaniu INTEGRY, czyli „sztucznej skóry”, która w leczeniu oparzeń skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn. Jako pierwszy w kraju zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie martwicy w leczeniu oparzeń.

Autor rozprawy habilitacyjnej „Charakterystyka oraz leczenie podłużnych wad promieniowych i łokciowych u dzieci”, 1998.

Członek Zarządu Głównego European Burns Association EBA (2003-2005), Sekretarz generalny w latach 2008-2011 European/International Club for Pediatric Burns (ECPB), Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń (PTLO), Członek-założyciel i prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Mikrochirurgii.

Laureat nagrody „Per aspera ad astra” Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. Otrzymał medal „Serce za Serce” przyznany przez Fundacje Prometeusz, Laureat nagrody „Order Uśmiechu”. W 2008 roku otrzyma³ Nagrodę Główna European Club for Paediatric Burns: Zora’s Janzekovic Golden Razor Prize za szczególne dokonania w podnoszeniu poziomu leczenia dzieci oparzonych. W 2009 otrzymał międzynarodową nagrodę im. Giuseppe Whitakera, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie leczenia oparzeń przez radę chirurgów oparzeniowych wraz ze Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Prywatnie miłośnik muzyki, malarstwa, wycieczek górskich.